تاریخچه عینک آفتابی

دسته بندی: دسته‌بندی نشده
تاریخچه عینک آفتابی

عینک آفتابی اکنون تبدیل به یک وسیله بسیار عادی دربین مردم شده‌است. عینک آفتابی در محیط‌های آفتابی و برفی که نور خورشید بازتاب می‌شود استفاده می‌شود. وظیفۀ اصلی عینک آفتابی حفاظت از چشم‌ها در برابر اشعه‌های مضر خورشید است. اما سال‌هاست که از عینک آفتابی صرفا برای مد و فشن نیز استفاده می‌شود. در این مقاله تاریخچه عینک آفتابی بررسی خواهد شد.
همچنین شما می‌توانید با کلیک بر روی اینجا تاریخچه کوتاهی از خود عینک را مطالعه کنید.

چه کسانی اولین بار از وسایلی برای حفاظت از چشم خود در برابر اشعۀ آفتاب استفاده می‌کردند؟

قطب شمال

مردم شمالگان

از اولین انسان‌هایی که از چنین وسایلی استفاده می‌کردند، می‌توان به اینوئیت‌ها اشاره کرد. این افراد در شمالگان(دانمارک، کانادا و …) زندگی می‌کردند. آن‌ها از عاج وسیله‌ای مشابه عینک می‌ساختند که شکافی رو آن بود و از آن باید بیرون را می‌دیدند. این شکاف‌ها باعث می‌شدند تا بخشی از اشعۀ خورشید به چشمشان نرسد. این وسیله مربوط به حدود ۲۰۰۰ سال پیش است. درواقع اینوئیت‌ها از این وسیله برای حفاظت از چشم‌هایشان در برابر اشعۀ بازتابیده شده از برف استفاده می‌کرند.

روم

روم باستان

در روم باستان نیز از چنین عینک‌هایی استفاده می‌شده است. آن‌ها از سنگ‌های صیقل یافته عینک‌هایی می‌ساختند که بخشی از اشعۀ خورشید را جذب و از چشم محافظت می‌کرد.

چین

در چین نیز از عینک‌هایی دارای شکاف استفاده می‌کرند. البته این عینک‌ها بیشتر برای پوشاندن صورت یا محافظت در برابر نیروهای شیطانی استفاده می‎شدند.

چین باستان

 

عینک آفتابی امروزی چگونه پدید آمد

در قرن هجدهم میلادی که شکل عینک به فرم امروز درآمده بود، ایده رنگی کردن لنزها به ذهن جیمز آساک رسید. البته نه بخاطر محفظت از چشم‌ها در برابر اشعۀ خورشید، بلکه وی فکر می‌کرد لنز آبی و سبز به بینایی کمک می‌کند. قرن بیستم پس از میلاد بود که عدسی‌هایی مخصوص محافظت از چشم تولید شدند. در ابتدا افرادی که به بیماری سفیلس مبتلا بودن از این عینک استفاده می‎کردند. افراد مبتلا به سفیلس چشمشان نسبت به نور خورشید حساس است. و این عینک‌های مورد استفادۀ افراد مبتلا به سفیلس نخستین عینک‌هایی بودند که لنزشان زرد و قهوه‌ای بود.

در ابتدا استفاده از این عینک‌ها خیلی محبوب نبود زیرا نشانه داشتن بیماری بود. اما به مرور استفاده از این عینک‌های آفتابی بین مردم دنیا شایع شد.

ورود عینک آفتابی به عرصه مد وفشن

ستارگان سینما و تلویزیون موثر ترین افراد در مد شدن عینک آفتابی بودند. از ۱۹۳۰ الی ۱۹۴۰ تولید عینک آفتابی در آمریما افزایش یافت. که تا آن موقع حدود ۷۰ درصد افراد برای زیبایی و مد از این عینک‌ها استفاده می‌کردند. پس از مدتی این عینک‌ها توسط خلبان‌های جنگی نیز مورد استفاده قرار گرفتند. در آن سال‌ها بود که عدسی‌های پلاریزه وارد بازار شدند. این عینک‌های خلبانی را شرکت Bausch and lomb عینک‌های معروف به ری بن را در ایالات متحدۀ آمریکا تولید می‌کرده است.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

همین حالا بخرید

ضد بخار هیدرون
فهرست
Open chat
1
کمک لازم دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم؟